EMI selger hele katalogen sin uten DRM!

Wow! Det er jo rene opp­våk­nin­gen som skjer for tiden. Først Lyd­bok­for­la­get, og nå EMI, av alle ting! EMI er, som kjent, det plate­sel­ska­pet som holdt lengst på DRM på CD-plater. Det var ikke før i januar i år at de ende­lig tok til for­nuf­ten, to og et halvt år etter at jeg første gang skrev om DRM på CD-plater.

Men når de først våk­net opp av søv­nen så har de vir­ke­lig kom­met seg opp, og ikke blitt lig­gende og slumre som de andre store plate­sel­ska­pene. I går annon­serte nem­lig EMI at de, som det aller første av de store plate­sel­ska­pene vil selge hele kata­lo­gen sin over net­tet uten DRM (du kan laste ned lyd­opp­tak av hele presse­kon­fe­ran­sen der­fra (det var ikke jeg som tok opp denne gan­gen ;) ))! I til­legg vil den DRM-frie musik­ken ha en høy­ere kva­li­tet enn den DRM-infiserte.

De første som begyn­ner å sel­ger DRM-fri musikk fra EMI vil være Apple, gjen­nom sin iTu­nes Music Store, i mai. Men dette er ikke eks­klu­sivt for Apple, også andre musikk­bu­tik­ker kan selge DRM-fri musikk fra EMI. Dess­verre vil de sam­ti­dig fort­sette med å også selge DRM-infisert musikk side om side med den DRM-frie. De benyt­ter også sjan­sen til å øke pri­sen, DRM-infiserte låter vil frem­de­les koste 0,99 US cent, mens DRM-frie låter vil bli pri­set til 1,29 US Dol­lar. Dette er trist, men siden under­sø­kel­ser viser at folk er vil­lige til å punge ut ganske mye mer pen­ger for en låt for å slippe DRM så er det vel ikke så over­ras­kende at de vil utnytte dette.

Steve Jobs, sje­fen i Apple, var til stede på EMIs presse­kon­fe­ranse, og han sa at han tror at halv­par­ten av all musikk til­gjen­ge­lig på iTu­nes Music Store vil være DRM-fri innen utgan­gen av året! Dette er flotte saker! Men hel­dig­vis har en rekke av de ikke fult så store plate­sel­ska­pene, og artis­ter som ikke har solgt sjela si til noen av disse, for lengst inn­sett at det ikke er noen som ønsker seg DRM og sel­ger all musikk uten DRM. Gisle Hann­e­myr har en ganske omfat­tende over­sikt over nett­bu­tik­ker som kun sel­ger DRM-fri musikk. Selv om jeg er vel­dig glad for EMIs avgjø­relse vil jeg vil på det ster­keste anbe­fale deg å bruke litt tid på å finne en annen musikk­buttkk, og finne andre gode artis­ter enn de fra de store plate­sel­ska­pene. Det fin­nes mye fan­tas­tisk musikk der ute som aldri får noe opp­merk­som­het fordi artis­tene ikke har nok pen­ger til å komme seg inn på radio-stasjoner og hit­lis­ter! Selv vil jeg anbe­fale Amie Street om du ikke er redd for å finne bra musikk av artis­ter du ikke har hørt om før.

Mine damer og her­rer, dere har nå æren av å bevitne begyn­nel­sen på slut­ten for DRM!

  • Børge
    Vel, det er jo fordi Beatles-musikken ikke selges online, noe sted. Og siden vi alle vet at EMI har sluttet å bruke DRM på CD-plater så betyr jo det faktisk at det er umulig å kjøpe låter av Beatles med DRM.
  • Gode nyhende. Eg vart glad då eg las dette i går. Men Beatles var unnateke då. :p Rart eigentleg, men er vel nokon slemme folk som eig rettane.
blog comments powered by Disqus