Gi meg en studie-podcatalog!

Jeg er for tiden på utkikk etter noe å gjøre fra høs­ten av. Det mest logiske val­get, og også mest san­syn­lige, er å begynne å stu­dere noe et eller annet sted. Der­for har jeg den siste tiden lest litt i en enorm bunke med skole­ka­ta­lo­ger jeg tok med meg i en bære­pose hjem fra utdan­nings­mes­sen jeg var på i Oslo. Pro­ble­met er bare, vel, for­uten om at det er umu­lig å finne ut hva jeg har mest lyst til å stu­dere de neste tre årene av mitt liv, at jeg blir skikk­lig lei av å lese disse kata­lo­gene. Jeg blir egent­lig ganske fort lei, og der­for kom­mer jeg nå med denne utford­rin­gen til alle lan­dets utdan­nings­in­sti­tu­sjo­ner: Gi oss lyd og bilde!

Hvor­for er vi nødt til å lese hundre­vis av sider i utdan­nings­ka­ta­lo­ger? Hvis en skole hadde gjort det for meg, hadde hatt en podcast-lignende mp3-fil om hvert emne de under­vi­ser i, en podca­ta­log, så kan jeg love deg at de hadde hatt mye større sjanse til å få meg som stu­dent enn de andre sko­lene. Jeg leser nok fra før! Få noen til å lese inn det som står i kata­lo­gen og la meg få laste det ned, legge det over på en mp3-spiller og høre på det mens jeg er på vei til byen. Men ikke stopp der, katalog-tekster er kje­de­lige uan­sett om de lese av meg eller andre, gjør noe ut av det. Lag en ukent­lig podcast om hvor­dan det er å stu­dere det og det faget, laget av en som har stu­dert det ett år. Gi en elev et kamera i hån­den og lag en video­blogg som viser poten­si­elle nye ele­ver hvor­dan det ser ut på sko­len, hvor­dan mil­jøet er, og hvor­dan jeg vil komme til å få det i lese­sa­len, kan­tina og stu­die­hy­be­len om jeg begyn­ner å stu­dere hos akku­rat dere! Gjør dere attrak­tive, bruk de midd­lene tek­no­lo­gien gir dere. Jeg vil ikke lese flere kje­de­lige kata­lo­ger, jeg vil få infor­ma­sjo­nen ser­vert på en deli­kat og spi­se­lig måte. Og om noe av dette skulle fin­nes fra før av, så la meg få vite det. Ingen ting som lig­net på dette ble noen gang nevnt på utdanningsmessen.

Går du på en skole og kunne tenke deg å ta mik­ro­fo­nen fatt for å gjøre stu­die­ste­det ditt mer kjent, hvor­for ikke ta kon­takt med “the powers that be” og få dem til å skjønne at dette er fram­tida. Tilby deg å lese høyt fra stu­die­ka­ta­lo­ger, eller ta med deg alle frem­ti­dige søker på en rund­tur rundt sko­len, via kamera. Gjør det med humor og vidd (men ikke helt gra­tis, selvsagt)!

Ja i1277, I’m look­ing at you! :)

View Comments

  • La meg være litt frekk, og si at hvis det er så anstren­gende for deg å ta til deg skrift­lig infor­ma­sjon, så kan­skje ikke høy­ere utdan­ning er tin­gen for deg…?

  • Børge: UiB har enda ikke noen vlog eller podcast med info om stu­die­til­bud, men det fin­nes en blog. Du får hel­ler finne deg i at infor­ma­sjon kom­mer skrift­lig, men her fin­nes den i alle fall i et munt­lig språk og hyg­ge­lige illust­ra­sjo­ner. Blog­gen er ikke spes­si­fik for et stu­die, men for hele UiB (tror jeg). Frøkna som skri­ver stu­de­rer infor­ma­sjons­vi­ten­skap, og det vil muli­gens skinne gjen­nom.
    Her er den i alle fall: studblogg.uib.no

  • Børge wrote:

    mik­ke­line:
    Hehe.. Du skal ikke se bort i fra at du har helt rett i det. Noe bedre forslag? :)

    Eirik:
    Takk for tip­set, jeg skal se på den. Hvor­for ble ikke det nevnt hver­ken på mes­sen eller i katalogen..?

  • a) Lyd gene­relt og podcast spe­si­elt er ikke vel­eg­net for kata­login­for­ma­sjon. De fær­reste bru­kere er inter­es­sert i ann­net enn spe­si­fikke deler
    b) Det vil være meget res­surs­kre­vende å utvikle noe sånt
    c) Bru­ker­grunn­la­get er spinkelt

    På grunn­lag av disse punk­tene tror jeg ikke podcast­ka­ta­log har så mye for seg.

    Men, jeg deler ditt ønske om at utdann­in­s­in­sti­tu­sjo­nene i større grad bør benytte nye medier til å for­midle det de dri­ver med (jeg har flere gan­ger skre­vet om mitt eget insti­tutts mang­lende inn­sats på dette områ­det). Der­for synes jeg Studblogg-prosjektet er gle­de­lig, og det er lite opti­malt der­som det ikke “backes opp” med info om blog­gen på mes­ser osv. Ber­gen Student-TV og Stu­dent­ra­dioen har jo mange flinke med­ar­bei­dere, kan­skje UiB kunne hyret de inn for å få til noen multi­me­diale pre­sen­ta­sjo­ner av det som skjer her? Ellers er det sik­kert noen nye Ray­mond Kristiansen-spirer på gang etter hvert som video­blog­ging brer om seg.

    En annen idé som jeg tror kan ha mye for seg er om utdan­nings­in­sti­tu­sjo­nene får satt opp egne wikier. Som Wiki­pe­dia har lært oss kan man få til mye godt mate­riale med dug­nads­ånd (med lave kost­na­der utover drift ved­li­ke­hold). Her kunne stu­den­ter og andre lagt inn sine pre­sen­ta­sjo­ner av de ulike fakul­te­ter og fag, gjerne også film og bilder.

    Ellers må det sies at uni­ver­si­te­ter og høy­sko­ler ikke har sær­lig pro­ble­mer med rekrut­te­rin­gen, pro­ble­met er sna­rere å sluse folk inn i rett fag­lig ret­ning. Så moti­va­sjo­nen bak denne type for­mid­ling bør altså ikke være å nå flest mulig, men å nå best mulig — gi de kom­mende stu­den­ter en sjanse til å på for­hånd finne ut av hva som pas­ser. Det hadde jeg og mange i min gene­ra­sjon hatt nytte av da vi skulle begynne — de fleste jeg kjen­ner har valgt mye “til­fel­dig”, både på grunn av det gamle cand.mag-systemet (der man måtte ha minst tre grunn­fag), og fordi fagene ikke har vært “tyde­lige” nok.

  • Ingen andre for­slag, egent­lig. Men min erfa­ring er at nett­si­dene til UiO hvert­fall er helt OK. Bedre med nett enn bro­sjy­rer, for da blir det hvert­fall let­tere å “bla.”

  • Børge wrote:

    i1277:
    a) Det kan være at du har rett i det, men gjør det ander­le­des, da. Gi meg samme infor­ma­sjon som det som er i kata­lo­gen, men sagt på en annen, mer interesant og munt­lig måte.
    b) Tja, en mulig­het for å gjøre det mindre resurs­kre­vende er jo å la stu­dent­ra­dioen og tven ta det som en del av pro­gram­met å for­telle litt om hvor­dan stu­diet­li­vet er på sko­len, og så la det være ned­last­bart fra nett­si­dene deres.
    c) hva med alle dem som er innom nett­si­dene til for­skjel­lige utdan­nings­in­sti­tu­sjo­ner og bestil­ler papir-katalog fra dem? Jeg er sik­ker på at en del av dem godt kunne tenke seg å høre på hva de har å tilby i ste­den for å vente på en kata­log for så å lese om det.

    Det som ihvert­fall ikke ville kreve så mye eks­tra, og som bør gjø­res så fort som mulig, er å utstyre stud­blog­ge­ren med et kamera og gjøre det om til en studv­log. Det fin­nes nok av gra­tis mulig­he­ter for det (YouT­ube). Det hadde vært vel­dig kult.

    Wikier er selv­sagt også en god idé. Mye spen­nende som kunne kom­met ut av det. En annen idé jeg har hatt en stund er å sette opp en egen side hvor folk kan for­telle om sine erfa­rin­ger med for­skjel­lige sko­ler. Jeg er spe­si­elt inte­re­sert i de nega­tive erfaringene.

    Jeg drar nå og blir borte til tors­dag eller fre­dag kveld.

  • […] Blant det som ble pre­sen­tert var MIT Open Cour­seW­are, som er MITs pro­gram for å fritt til­gjenge­lig­gjøre alt de har av kurs­ma­te­ri­ell (The His­tory of Com­pu­ting for eksem­pel). For­må­let er ikke bare å by på seg selv, man ønsker å fram­stå som et eksem­pel for andre utdan­nings­in­sti­tu­sjo­ner, å danne en beve­gelse for å fremme demo­kra­tisk kunn­skaps­for­mid­ling. Men ikke for­vent noen snar­lig norsk vari­ant — noe sier meg at våre egne insti­tu­sjo­ner ver­ken har selv­til­li­ten eller stor­sin­net som trengs for å gjen­nom­føre noe slikt. Synd for de mange kom­mende stu­den­ter som er på leting etter pas­sende stu­dier, men som ender opp med å velge til­fel­dig på grunn av ugjen­nom­sik­te­lig­he­ten i det norske utdanningssystemet. […]

Post a Comment

Your email is never shared.

blog comments powered by Disqus