Når er det legalt å påstå at det har klikket for noen? Jeg mener, å hevde at det virkelig har skjedd en kortslutning i hjernebarken? Å påstå at noen er gale er ofte et like dårlig argument som det er lettvint, og det blir alt for ofte misbrukt av folk som ikke har noen saklige argumenter for sitt syn, eller mot den andres. Så i hvilke tilfeller kan man egentlig, med æren i behold, hevde at noen faktisk har gått fra vettet?
Når noen fengsler hundrevis av mennesker fra hele verden, bl.a. Irak, Canada, Syria og Storbritania, uten lov og dom og holder dem fengslet i opptil fem år?
Når noen binder disse menneskene på hender og føtter og fratar dem alle sanser, utenom følelse, ved å ta på dem masker, øreklokker, svarte “briller” og hetter?
Når noen torturerer de samme menneskene med overdøvende musikk og kraftig lys, med å tvinge dem til å sitte i bestemte stillinger som frarøver dem søvn, og putter dem i så små bur at de ikke har mulighet til å utøve sin religion (bønn)?
Når noen flyr disse mennesken fra land til land og torturerer dem på hvert av stedene, med andre middler enn lys og lyd, (renditions) før de puttes i fengselet?
Kan man si at mennesker som gjør sånt er gale? Jeg vet ikke helt. De bare umoralske, og eier ikke empati. Kanskje de er indoktrinert til å ikke se på disse menneskene som mennsker, noe som gjør det lettere for dem å gjøre slike ting mot dem. Men gale? Det er kanskje å ta for hardt i.
Men når man er leder for en slik leir, og er klar over at et titalls av fangene har prøvd å ta livet av seg uten å lykkes, presterer å tro, eller i det minste å si, at når tre stykker endelig klarer å ta sitt eget liv, så var det ikke ut fra desperasjon, men som en, sitat, “act of asymmetric warfare waged against us”, da må jeg si jeg begynner å lure på hva som skjer. Det er ikke bare folk med rare nettsider som kan anses som så paranoide og konspirasjonsteoretiske at de kunne trenge litt hjelp!
(Via Tiramteateret)